Montaż przydomowej oczyszczalni, a kwestie formalne
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonała alternatywa dla właścicieli nieruchomości bez dostępu do publicznej sieci kanalizacyjnej. Współcześnie budowane oczyszczalnie w niczym nie przypominają bezodpływowych zbiorników na nieczystości, czyli szamb. Oczyszczalnie gwarantują wysoki komfort użytkowania i są niemalże bezobsługowe. Aby jednak móc wybudować oczyszczalnie, trzeba spełnić kilka warunków.
Pozwolenie na budowę do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
Jeśli przepustowość planowanej oczyszczalni ścieków nie będzie większa niż 7,5 m3, to nie jest konieczne wnioskowanie o pozwolenie na budowę. Nie oznacza to jednak, że możemy rozpocząć budowę bez żadnych formalności – konieczne jest bowiem dokonanie zgłoszenia prac budowlanych na 30 dni przed ich rozpoczęciem. W zgłoszeniu muszą znaleźć się informacje o zakresie prac oraz planowanym terminie ich ukończenia. Jeśli nie zostanie zgłoszony sprzeciw, to można rozpocząć montaż oczyszczalni.
Jakie odległości trzeba zachować przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków?
Każda przydomowa oczyszczalnia musi znaleźć się w określonych odległościach od pozostałych elementów infrastruktury:
- 0,8 metra od kabli elektrycznych biegnących w gruncie
- 1,5 metra od infrastruktury wodociągowej i gazociągowej
- 2 metry od drogi i granicy działki
- 3 metry od drzew i krzewów, których korzenie mogłyby uszkodzić zbiornik
- 5 metrów od wylotów wentylacyjnych w budynku
- 15 metrów od studni, z której czerpana jest woda pitna
Przed przystąpieniem do budowy przydomowej oczyszczalni trzeba dokładnie sprawdzić prawo lokalne i zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Może się okazać, że teren inwestycji objęty jest ochroną wód podziemnych lub znajduje się w obszarze wartościowym przyrodniczo albo na terenie zagrożonym powodziom.
Czytaj dalej: Jak działa ogrzewanie podłogowe?